top of page

Dřevěné lžíce

Šamanské bubny

   Opravdu hodně dlouhou dobu jsem si přál vyrobit si vlastní buben. Chtěl jsem to ale udělat správně. Tak nějak celistvě. Roky jsem vyčkával, až se naskytne správná příležitost. A pak přišla. U Míry Kašpara ve Skřidlech. Kdo tam nebyl, nemůže plně pochopit, co to vlastně je jet za Mírou do Skřidel. I svůj první buben jsem si před lety koupil od Míry. Ten se stal mým přítelem a stále jím je. 

   Ve výrobě šamanských bubnů se protínají moje 3 hlavní životní směry, možná spíš vášně. Řemeslná práce rukama, šamanismus a hudba. Je to moje opravdu velká srdcovka.

   Vyrábím je od základu. První krok je výroba rámů. Rámů vyrábím několik druhů. Takový základ tvoří rámy ohýbané z jasanových lamel (časem vyzkouším i jiné dřeviny), které si sám nařežu, napařím, ohnu, slepím, obrousím. Následuje práce z kůžemi. Ty zatím kupuju, lovit jsem se ještě nenaučil. Kupuji surové čerstvě stažené kožešiny jelenů, srn, daňků, někdy i doma laskavě opečované krávy či kozy. Ty očistím, vymáčím ve vápně, zbavím je chlupů, důkladně vyperu, nastříhám a napnu na rám. Poté musí buben pomalu, spíš ve vlhčím prostředí vyschnout a následují ještě jemné dodělávky jako výplet. 

   Protože mně celý proces velmi baví a protože vnímám šamanský buben jako posvátnou živou bytost, celý výrobní proces dělám velmi vědomě, ve spolupráci s duchy, s napojením jak na zvíře, tak na strom, jejichž spojením buben vzniká. Nevyrábím jich mnoho. A nikdy nebudu. Je to pro mě velmi vzácný proces a nikdy z toho neudělám sériovou výrobu.

Nevybrali jste si?

Chcete to taky zkusit?

bottom of page